« Studeni 2017 »

ODRŽANA 9. NACIONALNA SMOTRA NAGRAĐENIH RADOVA IZ TURISTIČKE KULTURE
Autor: Jelka Kovačić-Vidmar, 21. 10. 2016.

Proteklog vikenda naša škola bila je domaćini 9. nacionalne smotre nagrađenih radova iz Turističke kulture u kojoj je sudjelovalo 16 škola iz cijele Hrvatske.  Za tu priliku u Hvar je pristiglo 75 sudionika uglavnom učenika ,njihovih mentora i ravnatelja.  Svečano otvorenje smotre, održalo se  u petak u Lođi, a sve prisutne pozdravila je ravnateljica  škole domaćina , Jelka Kovačić Vidmar, zatim predstavnica Agencije za odgoj i obrazovanje, viša savjetnica Alma Rovis Brandić te voditeljica odjela za prosvjetu, kulturu, sport informiranje i tehničku kulturu, pri Uredu državne uprave u SDŽ gđa. Nansi Ivanišević,  koja je ujedno i voditeljica projekta Turističke kulture. Prigodni program svečanog otvorenja smotre priredili su učenici OŠ Hvar i učenici Srednje škole Hvar koji su ujedno predstavili i projekt svojih prijatelja iz Visa , Srednje škole Antun Matijašević Karamaneo , a koji se smotri nisu mogli pridružiti zbog loših vremenskih prilika.

Sve prisute pozdravio je i  zaželio im uspješan rad biskup hvarsko – bračko- viški msgr. Slobodan Štambuk.

Na kraju je u ime grada Hvara sve pozdravio i smotru proglasio otvorenom predsjednik Gradskog vijeća grada Hvara Fabijan Vučetić.

Najzanimljiviji dio održan je u subotu, kada su učenici u gradskoj Lođi predstavili svoje nagrađene projekte na temu „Slikom i zvukom kroz zavičaj“.

Tako su se među 5 najboljih projekata osnovnih škola našle sljedeće škole:

.OŠ Ante Curać-Pinjac : „Slikom i zvukom kroz Žrnovo“,OŠ Legrad : „Kam neg v Legrad“, OŠ Rogoznica : „Projekt građanin“,OŠ Kneževi vinogradi : „Moja Baranja“,OŠ Milana Šorga, Oprtalj : „Kodirani pozdrav iz Oprtlja".

Od srednjih škola najuspješnije su bile: SŠ Hrvatski kralj Zvonimir : „Đir po Krku",SŠ Zvane Črnje, Rovinj : „Istarske freske“,Graditeljsko-geodetska škola Osijek : „Šetnja s oblacima“,Turističko-ugostiteljska škola Split : „Baština slikom i zvukom“,SŠ Vela Luka : „Dobrodošli na otok Korčula“ .

Posebni gosti ovogodišnje smotre bili su Gospodarska škola iz Varaždina koja je predstavila svoje iskustvo s eksperimentalnom Turističkom gimnazijom, prvom gimnazijom takve vrste u Hrvatskoj u kojoj se trenutno i predaje predmet Turistička kultura zatim škole koje su ove godine bile uključene u proslave velikih obljetnica, a to su SŠ Vrbovec koji su obilježavali 450 g. od Sigetske bitke, OŠ Vis , SŠ Antun Matijašević Karamaneo iz Visa i SŠ Hvar koji su predstavili projekte vezane uz 150 obljetnicu Viškog boja te OŠ Petar Hektorović iz Starog Grada koji su participirali u proslavi 2400 g. Starog Grada.

Svi sudionici smotre posjetili su radionicu izrade „Komiške gundule“ upriličenu od Udruge Palagruza iz Komiže te Udruge Hvar metropola Mora.

Sudionici projekta Turistička kultura,  kojim se prvenstveno potiče iskustveno učenje i učeničko poduzetništvo, puni lijepih dojmova i novih iskustava u nedjelju su otputovali svojim kućama, a organizatori projekta započeli su s pripremama za jubilarnu 10. smotru koja će se održati dogodine.

Priloženi dokumenti:
DSC08048.JPG (1.41 MB)