« Studeni 2017 »

VREDNOVANJE POSEBNIH REZULTATA U PRETHODNOMU OBRAZOVANJU

U upisnomu postupku vrednuju se i rezultati koje su kandidati postigli na međunarodnim, državnim i županijskim/međužupanijskim natjecanjima učenika te na osnovi posebnih i iznimnih rezultata, u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja.

Kandidati koji su na državnomu natjecanju, sukladno Katalogu natjecanja i smotri učenika i učenica osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske koja se provode u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, ili međunarodnomu natjecanju u znanju i vještinama, iz bilo kojega od predmeta posebno značajnih za upis, u pojedinačnoj konkurenciji osvojili prvo, drugo ili treće mjesto u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja, upisuju se izravno ukoliko ostvaruju minimalan broj bodova koji je škola utvrdila za upis.

Vrednovanje ocjene iz vladanja u prethodnomu obrazovanju

Ocjena „uzorno" iz vladanja u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja kandidatu se vrednuje s ukupno 1 bodom.

VREDNOVANJE REZULTATA POSTIGNUTIH NA NATJECANJIMA ZNANJA I VJEŠTINA

Kandidatu, koji je sudjelovao na više natjecanja ili na natjecanjima iz više područja, vrsta ili razina (navedenih u točkama XII. i XIII.) vrednuje se samo jedan (najpovoljniji) rezultat.

Pravo na dodatne bodove ostvaruju kandidati na osnovi rezultata koje su postigli na natjecanjima iz predmeta posebno značajnih za upis, u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja, iz Kataloga natjecanja i smotri učenika i učenica osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske koja se provode u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje te rezultata međunarodnih natjecanja, i to:

Vrsta natjecanja

Opis

Broj bodova koji se dodaju na broj bodova koji je utvrđen tijekom postupka vrednovanja

Državna ili međunarodna natjecanja

Prvo    osvojeno    mjesto    kao pojedinci ili članovi skupine

4 boda

Drugo   osvojeno   mjesto    kao pojedinci ili članovi skupine

3 boda

Treće    osvojeno    mjesto    kao pojedinci ili članovi skupine

2 boda

Županijska/međužupanijska natjecanja

Prvo, drugo ili treće osvojeno mjesto kao pojedinci ili članovi skupine

Državna smotra LIDRANO

Učenici koji su pojedinačno ili skupno sudjelovali

1 bod

Natjecanja iz likovne kulture-LIK (u školama u kojima je likovna kultura jedan od predmeta i elemenata posebno važnih za upis)

Prvo, drugo ili treće osvojeno mjesto na državnomu natjecanju ili kao najbolji likovni rad na županijskoj izložbi.

1 bod

Dokaz o sudjelovanju ili ostvarenomu rezultatu na međunarodnomu natjecanju izdaje organizator toga natjecanja.

Uvjerenje o sudjelovanju ili diplomu o ostvarenomu rezultatu na natjecanju, u kojima su, uz podatke o natjecatelju i vrsti natjecanja, navedeni i podatci o osvojenomu mjestu na natjecanju pojedinaca ili na natjecanju skupina s navedenim brojem članova skupine, za državno natjecanje izdaje Agencija za odgoj i obrazovanje, a za županijska/međužupanijska natjecanja županijska/međužupanijska povjerenstva za natjecanja.

VREDNOVANJE REZULTATA POSTIGNUTIH NA SPORTSKIM NATJECANJIMA

Kandidatima se vrednuju rezultati koje su postigli u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja na natjecanjima školskih sportskih društava koja su ustrojena sukladno Propisniku Državnog prvenstva školskih športskih društava osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske, pod nadzorom stručnih povjerenstava Hrvatskoga školskog športskog saveza.

Vrsta natjecanja

Opis

Učenici koji su na državnomu ili međunarodnomu natjecanju kao članovi ekipe osvojili prvo mjesto.

4 boda

Učenici koji su na državnomu ili međunarodnomu natjecanju kao članovi ekipe osvojili drugo mjesto.

3 boda

Natjecanja školskih sportskih društava

Učenici koji su na državnomu ili međunarodnomu natjecanju kao članovi ekipe osvojili treće mjesto.

2 boda

Učenici koji su kao članovi ekipe osvojili prvo mjesto na županijskomu natjecanju.

1 bod

Pravo na dodatne bodove kandidati dokazuju odgovarajućim uvjerenjem Hrvatskoga školskog športskog saveza.

Za sportove koji nisu u sustavu Državnoga prvenstva školskih športskih društava Republike Hrvatske uvjeti za ostvarivanje dodatnih bodova za osvojeno prvo mjesto na županijskomu natjecanju jesu da sportsko natjecanje organizira županijski školski sportski savez ili Školski športski savez Grada Zagreba, da na natjecanju sudjeluje najmanje šest školskih sportskih društava u istoj kategoriji te da je natjecanje na početku školske godine odobrio Hrvatski školski športski savez.

Kandidatima koji su temeljem postignutih sportskih rezultata ostvarili status kategoriziranoga sportaša od I. do VI. kategorije pripadaju dodatni bodovi, i to:

-      vrhunskome sportašu I. ili II. kategorije pripadaju 4 boda,

-      vrhunskome sportašu III. kategorije i vršnome sportašu IV. kategorije pripadaju 3 boda

-      darovitome sportašu V. ili VI. kategorije pripadaju 2 boda.

Pravo na dodatne bodove kandidat dokazuje rješenjem Hrvatskoga olimpijskog odbora, Hrvatskoga paraolimpijskog odbora, odnosno Hrvatskoga športskog saveza gluhih.

Pravo na dodatne bodove temeljem postignutih rezultata na sportskim natjecanjima pripada kandidatu za upis u sve srednje škole uključujući i škole s razrednim odjelima za sportaše.

Vrednovanje ostalih iznimnih rezultata iz prethodnoga obrazovanja

Kandidatima se vrednuju i ostali iznimni rezultati iz prethodnoga obrazovanja, ukoliko su:

• istodobno završili osnovnu školu i najmanje četiri razreda glazbene ili plesne škole koja ima odobrenje za rad Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, s 2 dodatna boda za upis u bilo koji od obrazovnih programa
  • u osnovnoj školi najmanje četiri školske godine učili jedan od klasičnih jezika dobivaju 2 dodatna boda za upis u klasičnu gimnaziju.

Pravo na dodatne bodove iz stavka 1. alineje 1. ove točke kandidat dokazuje razrednim svjedodžbama glazbenih ili plesnih škola.

Pravo na dodatne bodove iz stavka 1., alineje 2. ove točke kandidat dokazuje razrednim svjedodžbama osnovne škole koju je pohađao.