« Kolovoz 2017 »

7. DRŽAVNA SMOTRA NAGRAĐENIH PROJEKATA TURISTIČKE KULTURE
Autor: Jelka Kovačić-Vidmar, 17. 10. 2014.

Naša škola je i ove godine bila domaćin i suorganizator 7. Državne smotre nagrađenih projekata iz Turističke kulture koja se održala od 10.-12. listopada u organizaciji Ureda državne uprave SDŽ i udruge PROkultura iz Splita a pod pokroviteljstvom grada Hvara.

Ovje projekt, već dugi niz godina, potiče djecu i mlade iz Hrvatske i dijaspore na istraživanje kulturnog i prirodnog nasljeđa uz stjecanje temeljnih znanja o turizmu. Cilj projekta je pripomoći da se vrednote baštine sustavno i promišljeno ugrade u proces odgoja i obrazovanja.

Prilikom svečanog otvorenja u "Arsenalu" učenici naše škole priredili su prigodni program u kojem su nastupili Plesno kazalište OŠ Hvar s igrokazom "Vremeplov" u režiji učiteljice Nade Jeličić, Folklorna grupa OŠ Hvar pod vodstvom učiteljice Veronike Vidović te Dominik Bonković s recitacijom "Furešti". Za vizualni identitet "Arsenala" i pozornice pobrinula se učiteljica likovne kulture Ivančica Katušić Domančić s radovima učenika viših razreda na temu baštine. Pozdravnu riječpri otvorenju manifestacije održala je pročelnica Ureda državne uprave SDŽ te pokretačica i glavna promotorica ovog projekta Nansi Ivanišević

Tema ovogodišnje smotre bila je "Stari zanati mog zavičaja" a u finalu su predstavljena 3 najbolja rada osnovnih škola, 3 najbolja rada srednjih škola a među finaliste je ove godine po prvi puta ušao i jedan dječji vrtić.

Svoje ideje kako očuvati i u turističke svrhe promovirati stare zanate hvarskoj publici predstavili su Dječji vrtić sunce iz Zadra s projetom "Od vune do odjevnog predmeta" zatim OŠ bijaći s projektom "Komačarstvo" OŠ Josipa Broza iz Kumrovca s projektom "Lončarstvo" te učenici naše škole koji su predstavili preradu i korištenje Lavande.

Među najbolje srednje škole plasirali su se Gimnazija Fran Galović iz Koprivnice s projektom "Vezilje" , SS Zvane Črnje iz Rovinja s projektom Batana te ekonomska škola iz Pule s projektom "Mići Kažunići"

Učenici hrvatske škole u Francuskoj pokazali su kako se može povezati vinarstvo u Burgundiji s hrvatskim vinarstvom.

U dijelu izvan konkurencije svoje nove projekte predstavile su Turističko ugostiteljska škola iz Splita te Osnovna škola Vis.

U sklopu manifestacije predstavljena je slikovnica "Psić Bela upoznaje Hrvatsku" autorica Andree Bilandžić i Anemarije Kuharić s fotografijama poznatog hrvatskog fotografa Ive Pervana a u kojoj nas stvarni kućni ljubimac autorice upoznaje s hrvatskim ljepotama i znamenitostima.

Njazanimljiviji i za turiste najatraktivniji dio bilo  je predstavljanje sudionika na štandovima na hvarskoj pjaci na kojima su škole sudionici izložili prospekte, specijalitete i suvenire iz krajeva iz kojih dolaze a na kojima se ove godine po prvi puta predstavila naša novoosnovana školska zadruga "Faria".