E-DNEVNIK

GPiPR 2018./2019.

Kurikul 2018./2019.

« Studeni 2018 »

ODRŽANA RADIONICA O TOLERANCIJI "CRNO JANJE"
Autor: Jelka Kovačić Vidmar, 7. 11. 2017.

Za učenike petih i šestih razreda održane su radionice koje ih potiču toleranciji i međusobnom uvažavanju. Na početku sata učenici su se morali podsjetiti razrednih pravila vezanih za međusobne odnose. Nakon toga  pročitan im je prvi dio priče poznate hrvatske  dječje spisateljice Nade Iveljić „Crno janje“  u kojem crno janje pokušaju izbaciti iz stada bijelih ovaca. Učenici su morali sami napisati kraj i osmisliti pouku priče te su, na taj način,  imali prilike iskazati svoje spisateljske sposobnosti ali i svoje viđenje prijateljstva i odnosa unutar grupe. Gotovo svi učenici napisali su sretan kraj, a sve pouke priča upućivale su na važnost dobrih prijateljskih odnosa te međusobnog uvažavanja i poštivanja različitosti.

Tako su pokazali da netoleranciji i nasilju među njima nema mjesta.  Značajan je i podatak da je većina učenika napisala rasplet i kraj u kojem se ostala janjad zauzimaju i aktivno staju u obranu svog prijatelja. Upravo to je važan dio ove radionice kojom se , između ostalog želi potaknuti učenike promatrače da  pomognu i nešto poduzmu prema učeniku ili prijatelju koji trpi nasilje.

Radionice su provele pedagoginja i knjižničarka koje su imale za cilj potaknuti međusobno uvažavanje i toleranciju među učenicima ali i ukazati im na to da je isključivanje iz društva i nagovaranje drugih na to da se s nekim ne druže također nasilje.