« Travanj 2024 »

"DANI ROBOTIKE" NASTAVLJENI "FESTIVALOM ROBOTIKE" U GRADSKOJ LOĐI
Autor: Nada Jeličić, 29. 10. 2023.

Današnji Festival robotike u Lođi kojim je obilježen drugi dan manifestacije Dani robotike bio je bogat robotičkim sadržajima koje su priredili učenici Oš Hvar i njihovi gosti iz Hrvatskog društva za robotiku i udruge Robofreak. Posjetitelji su mogli razgledati izložbu fizičkih robota koje su izradili učenici prema vlastitim zamislima i uz stručno vodstvo mentora. To su roboti koji prate liniju, zaobilaze prepreke, prepoznaju unesrećene. Dio robota u potpunosti je napravljen od elektroničkih dijelova  koje su mladi robotičari spajali lemljenjem, konstrukcijske elemente crtali u programu i printali 3d modele. Najinteresantniji dio izložbe bili su roboti nogometaši. Posjetitelji su imali ekskluzivnu priliku upoznati se sa robotom nogometašem kojeg su naši robotičari u potpunosti sami dizajnirali i sada rade na softverskim rješenjima i unaprjeđenju mehanike kojim će robotu omogućiti bolju kontrolu lopte. Svog robota će prvi put predstaviti u dvanaestom mjesecu na natjecanju u Koreji i nadaju se biti dostojna konkurencija robotičarima iz Japana i Kine te ih svojim znanjem nadmudriti i pobijediti.

Osim izvrsnih hardverskih i softverskih osobina moraju voditi računa i o masi svojih robota koja je ograničena. Nakon demonstracije i pokazne vježbe robonogometa hvarski osnovci svojim gostima Ivanu Kolariću, Franku Prikratkom i Ivanu Perki postavljali su pitanja na koja su ova tri vrsna robotičara odgovarala, pokazivala na robotima i objašnjavala poput sveučilišnih profesora. Sigurni smo da se među današnjim osnovnoškolcima kriju talenti koje će razvijati prema STEM području.

Na kraju današnjeg bogatog programa podijeljene su zahvalnice svim natjecateljima Robotičke alke te nagrade i diplome najboljima.

Kao iznenađenje organizator ovog događanja birao je Najfora robota među robotima koje su izradili učenici nižih razreda kroz aktivnost „Otpad nije smeće“ školskog projekta „Koliko misliš na okoliš?“. Ocjenjivačko povjerenstvo imalo je pune ruke posla jer autori robota koji su nagrađeni nisu bili na manifestaciji te je povjerenstvo biralo robote sve dok se nije javio autor koji je robota izradio.