U sklopu projekta „Geološke priče“ učiteljica geografije Marjana Tudor u goste je pozvala članove Odsjeka za popularizaciju geologije i geobaštinu Hrvatskog geološkog društva koji su 7. 3. 2024.g. održali iznimno zanimljivu interaktivnu radionicu.
Na početku je dr.sc. Damir Palenik, dipl. ing. geol. učenicima objasnio čime se bave geolozi, što im je potrebno na terenskim istraživanjima, kojim se alatima i metodama koriste u svome radu te koje su vrste stijena. Učenici su imali priliku i sami isprobati neke od geoloških alata te usporediti različite vrste stijena.
Nakon toga je dr. sc. Adriano Banak, dipl. ing. geol. učenicima objasnio sve o kristalima. Izložene primjerke su učenici mogli pobliže pogledati i sami uzeti u ruke.
Doc. dr. sc. Karmen Fio Firi iz Geološkog odsjeka PMF-a je učenike oduševila s primjercima raznoraznih fosila koje su također mogli pobliže pogledati i uzeti u ruke što ih je posebno veselilo.
Učenici nisu mogli sakriti oduševljenje kada su shvatili da sve te primjerke stijena, kristala i fosila mogu opipati, pomirisati i naravno, napraviti s njima selfie.
Univ. mag. geol. Tamara Tudor pomogla je učenicima da zavire u mikroskop i vide kako izgledaju mikrofosili, pustinjski pijesak, pijesak iz Jadranskog mora, kuhinjska sol… Zanimljive su bile njihove reakcije i oduševljenje nakon novih spoznaja.
Bila je to još jedna iznimno zanimljiva i uspješna edukativna radionica koja je doprinijela popularizaciji STEM znanosti.
Iznimno nam je drago da su volonteri Hrvatskog geološkog društva na naš otok donijeli zanimljivu zbirku geoloških eksponata i lijepu geološku priču te tako obogatili našu školsku svakodnevicu. Vjerujemo da su svojim entuzijazmom i iscrpnim odgovorima na mnogobrojna pitanja učenika zainteresirali naše učenike za geološke znanosti.