2023-03-03 13:22:12

BORBA PROTIV VRŠNJAČKOG NASILJA – BUDIMO SUPERHEROJI NENASILJA

Budući da se Dan protiv vršnjačkog nasilja obilježava krajem veljače, i ove godine, radionice i predavanja u našoj školi održali smo tijekom mjeseca veljače.

U prvim i drugim razredima pedagoginja je održala prezentaciju „Vršnjačko nasilje“ gdje su učenici imali priliku putem slika, kratkih videa i pjesme naučiti razliku između sukoba i nasilja te uvidjeti kako je važno pružiti podršku i pravilno reagirati u takvim situacijama. Prvaši su izradili svoje HEROJE NENASILJA.

U trećim razredima logopedinja je održala predavanje o nasilju te provela radionicu „Crno janje“ koja ukazuje na problem izoliranja pojedinca iz društva. Učenici su pisali poruke podrške i zanimljivo dovršili priču o crnom janjetu.

U četvrtim razredima pedagoginja je također održala prezentaciju „Vršnjačko nasilje“ koja govori o razlici sukoba i nasilja, o vrstama nasilja. Učenici su radili u grupama, odgovarali na pitanja te rješavali problemske situacije.

U petim razredima pedagoginja je održala prezentaciju „Stop nasilju“ gdje su učenici imali priliku iznijeti svoja osobna iskustva koja su najviše bila vezana za nasilje putem društvenih mreža.

šestim razredima prezentaciju Dan ružičastih majica - nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja održala je knjižničarka. Uz #StopNasilje i poruke budi:  prijatelj, zaštitnik, branitelj, spasitelj... učenici su osmisliti i nacrtali svoje #SuperherojeNEnasilja.  Njihovi superheroji nas štite iz školske knjižnice uz pjesme i poruke koje su učenici također osmislili.

Učenici sedmih razreda obilježili su Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja kroz rasprave pod vodstvom knjižničarke. Raspravljali su na temu Treba li strože kažnjavati nasilnike? i zaključili kako su postojeće predviđene zakonske kazne za počinitelje nasilja nedovoljne, bilo da se radi o odraslim osobama ili o maloljetnicima. Tako su predložili strože kazne koje bi po njihovom mišljenju bile efikasnije ili društveno korisni rad kao alternativu kaznama. U drugoj temi o kojoj su raspravljali Reci NE cyberbullyingu - što djeca mogu učiniti, a što odrasli?, elektroničkom nasilju pristupili su iz dvije točke gledišta. Naglasili su važnost odraslih i njihove odgovornosti u borbi protiv nasilja, kao i njihove odgovornosti u zaštiti djece i stjecanju njihova povjerenja. Djeca također moraju preuzeti svoj dio odgovornosti, ali prije svega širiti ljubav a ne nasilje poručuju sedmaši!

NASILJE NIJE HRABROST, NASILJE KUKAVIČLUK JE…

NE, NE ZA NASILJE!


Osnovna škola Hvar