« Rujan 2017 »

PROJEKTOM NOSTRO FILO ROSSO – NAŠA CRVENA NIT- NAŠA ŠKOLA POVEZALA SE SA ŠKOLOM STIGLIANO IZ SANTA MARIE DI SALA – GRADA POBRATIMA GRADA HVARA
Autor: Jelka Kovačić-Vidmar, 26. 4. 2017.

Na inicijativu talijanskog umjetnika Mattea Pantana , a posredstvom koordinatorice kulturne razmjene između dva bratimljena grada, Alessandre Tudor, učenici dviju škola sudjeluju u umjetničkom projektu kojim će se jedni drugima predstaviti s nekom temom koja je zajednička jednima i drugima.

Tako su učenici naše škole izabrali upoznati učenike iz Stigliana sa Starogradskim poljem – Horom koje je pod zaštitom UNESCO-a  i sa ostatcima rimske centurijacije u njemu. Ovu temu pripremaju učenici naših petih razreda.

Učenici četvrtih razreda upoznat će svoje talijanske vršnjake sa elementima i detaljima hvarske arhitekture, a koji se mogu pronaći i u arhitekturi talijanskih gradova.

Naše učenike u ovom projektu vodili su učitelji : Ivančica Katušić- Domančić, Niko Karković, Marijana Tudor, Katica Borak i Slavica Gabelić.

Učenici iz škole Stigliano u Italiji predstavit će našim učenicima  rimsku centurijaciju na području Santa Maria di Sale . Oni će također posjetiti i muzej rimske centurijacije u mjestu Borgoricco. Osim Toga talijanski učenici obradit će i temu venecijanskih karnevalskih maski kako bi povukli analogiju sa svojim hvarskim prijateljima koji također njeguju karnevalske običaje i tradiciju kroz projekt škole „Maškare“.

Učenici će  jedni  drugima ,ono što su istražili, prezentirati i kroz likovne radove i filmove koji će biti izloženi na izložbi EXPO Scuola  u Vili Farsetti nedaleko od Venezie, a koja će biti otvorena od 06.05. do 04. 06. 2017.  O čitavom projektu bit će podignuta i web stranica na kojoj će svi zainteresirani moći vidjeti što su radili učenici obiju škola.