« Prosinac 2017 »

DR. TVRTKO KORBAR UPOZNAO UČENIKE OŠ HVAR S GEOLOŠKOM BAŠTINOM HVARA
Autor: Jelka Kovačić-Vidmar, 21. 10. 2016.

U našoj školi, posredstvom udruge "Hvar metropola mora" upriličeno je popularno-znanstveno predavanje dr. Tvrtka Korbara s Hrvatskog geološkog Instituta o tragovima tsunamija koji je prije 66 milijuna godina, izazvan udarom asteoroida na području Yucatana,  promijenio lice zemlje, a koji je, prema recentnim znanstvenim teorijama, pogodio i područje današnje jadranske obale. Dokazi u prilog toj teoriji pronađeni su na karbonatnim stijenama u uvali Majerovica na Hvaru.

Zanimljivo predavanje o prapovijesti Hvara slušalo je oko 120 učenika šestih, sedmih i osmih razreda.

U svom izlaganj dr. Korbar otkrio je hvarskim učenicima kako je u kataklizmičkoj eksploziji asteroid u sitnim dijelovima raspršen diljem planeta, a potresi magnitude 10-11 stupnjeva izazvali su urušavanje kontinentalnih rubova Amerike i karbonatnih platformi u području današnjih Kariba te je tsunami izazvan tim urušavanjem krenuo prema istoku. Vrlo je vjerojatno da je najvećom žestinom udario u području tada širokog Gibraltara i oslabljen nastavio kroz zapadni Tetis, današnji zapadni Mediteran.  Budući da Korzike, Sardinije i Apenina u to doba nije bilo, put za tsunami bio otvoren sve do područja današnjeg Jadrana, gdje je tsunami udario u rub Jadranske karbonatne platforme. Na rušilačkom putu preko tog tada vrlo plitkog područja ostavio je jasan zapis u tadašnjim sedimentima – danas karbonatnim stijenama koje smo istražili na Hvaru. Bočni ekvivalenti tih naslaga vjerojatno se nalaze u podmorju na području zapadno od Hvara – objašnjava Korbar.

Osim toga dr. Tvrko Korbar ispričao je hvarskim đacima kako stijene koje se protežu diljem hvarske obale kriju brojne geološke zanimljivosti među kojima su okamine, fosili prahistorijskih školjaka, riba i drugih bića koji su obitavali u tadašnjim morima.

U popodnevnim satima dr. Korbar poveo je učenike OŠ Hvar i njihove učitelje u poučnu šetnju hvarskom obalom te im na licu mjesta pokazivao i tumačio sve ono o čemu je bilo riječi u njegovom predavanju.