« Svibanj 2018 »

PREDAVANJE "BITI RODITELJ, KAKO TO GORD(K)O ZVUČI"
Autor: Nada Jeličić, 21. 4. 2018.

U srijedu, 18. 4. 2018.g., s početkom u 18,00 sati, u Kongresnoj dvorani hotela „Amfora“, u organizaciji OŠ Hvar i voditeljice Županijskog stručnog vijeća, učiteljice Zrinke Zokić, održano je predavanje za učitelje i roditelje pod nazivom „Biti roditelj, kako to gord(k)o zvuči“ . Predavačica je bila dr.sc. Mirjana Nazor, prof. psiholoije.

U vrlo zanimljivom i poučnom izlaganju, prof. Nazor je ukazala na važne odgojne situacije i metode roditelja koje bitno utječu na formiranje djetetove ličnosti i njegovo funkcioniranje u kasnijim godinama života. Pri tom je naglasila loše strane autoritarnog i njemu suprotnog, permisivnog odojnog stila, ističući autoritativan kao najpoželjniji roditeljski stil.  Autoritativan roditelj postavlja granice i provodi nadzor, ali uz to pokazuje toplinu i ljubav. Roditelji tog tipa osjetljivi su prema svojoj djeci, a istovremeno im postavljaju jasne granice čime održavaju okolinu predvidljivom. Takvi roditelji vode računa o djetetovim osjećajima, objašnjavaju svoje odluke i pitaju dijete za mišljenje.

- Djeci treba objasniti da pravila ne postoje kako bismo ih mi kao roditelji kinjili, trenirali strogoću nad njima, nego kako bi im pokušali pomoći da postanu odgovorne osobe i izgrade svoj identitet.
Ako se djeca budu držala različitih pravila koje roditelji postavljaju samo zato što se boje kazne, to je onda odgoj kratkog daha.  Jer čim procijene da ih roditelji ne mogu kontrolirati, vrlo brzo će ta pravila prekršiti. Dijete u sebe mora utkati ta pravila i biti sam svoj kontrolor. To je posao koji traje dok smo živi. Postepeno djeca moraju početi snositi posljedice svojih odluka, prihvatiti svoju odgovornost, doživjeti realizaciju izreke „Što si posijao, to žanješ“ ... -  između ostalog nam je poručila prof. Nazor.

Nakon predavanja, posjetitelji su mogli postavljati pitanja, tako da su zanimljivi upiti i ponuđeni odgovori učinili ovu večer, kroz interaktivan odnos s predavačicom, još uspješnijom i kvalitetnijom.