« Rujan 2017 »

OSMAŠI OŠ HVAR U VUKOVARU
Autor: KATARINA RADOJKOVIĆ, 10. 4. 2017.

U okviru projekta "Posjet osmaša Vukovaru", učenici OŠ Hvar sa svojim razrednicama, Ivančicom Katušić Domančić i Helgom Buratović, posjetili su Vukovar 28.-30. ožujka i sudjelovali na dvodnevnoj terenskoj nastavi. Ovaj projekt organizira "Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar" s ciljem poučavanja učenika o vrijednostima  Domovinskog rata i  očuvanja sjećanja na grad koji je postao simbolom borbe za samostalnost Hrvatske. Tijekom dva dana boravka u Vukovaru posjetili smo sva važna mjesta vezana uz stradanja Vukovaraca te se upoznali s uzrocima i strašnim posljedicama rata .

U Vukovar smo stigli 28. ožujka oko 18 sati. Nakon večere upoznali smo se i družili s drugim učenicima koji su bili smješteni u hostelu. Drugi dan razgledali smo Gradski muzej Vukovar smješten u dvorcu Eltz i Muzej vučedolske kulture gdje smo se upoznali s kulturno-povijesnom baštinom istočne Slavonije. Nakon ručka uputili smo se u Memorijalni centar gdje smo poslušali predavanja o Domovinskom ratu i Bitki za Vukovar.  Poslijepodne  smo prošetali centrom grada i obišli Križ na ušću Vuke u Dunav, jedan od najljepših spomenika stradalima u Domovinskom ratu.
U četvrtak, 30. ožujka, razgledali smo najvažnije lokacije vezane uz stradanja u Vukovaru. Obišli smo Vodotoranj,  Gradsku bolnicu i Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Zgrada Spomen-doma napravljena je  u obliku čvrsto stisnute šake koja simbolizira snagu kojom se Vukovar branio od agresije. U Muzeju Domovinskog rata, u vojarni „204. vukovarske brigade“, posjetili smo izložbu „Sjećanje na Domovinski rat – bitka za Vukovar“ u kojoj je kronološki prikazan tijek bitke i ono što se tijekom okupacije događalo u gradu. Po dolasku na Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, najveće masovne grobnice nakon Drugog svjetskog rata, sve su riječi utihnule. Emotivan je bio i posjet  Spomen – domu Ovčari koji je otvoren je 2006. g. Na zidovima su fotografije stradalih, dok se u sredini prostorije nalazi vrtlog u čijem dnu gori vječno svjetlo.
Sve ono što smo vidjeli i čuli o Vukovaru nikoga nije ostavilo ravnodušnim. Puno ljudi nije se vratilo u Vukovar, a i oni koji su ostali žive jako teško. Vukovarska tragedija govori o ljubavi Vukovaraca prema gradu i domovini. Grad smo napustili s osjećajima tuge, ponosa i zahvalnosti svim poginulima za našu domovinu.

Roberta Tudor, Sara Visković i Ana Baković 8.a