« Prosinac 2017 »

TURISTIČKA KULTURA 2015.
Autor: Zorka Bibić, 26. 10. 2015.

Osmu godinu zaredom naš grad i naša škole bili su domaćini smotre Turistička kultura koja je održana od 23. do 25. listopada. Smotru su, uz OŠ Hvar, organizirali Ured državne uprave Splitsko-dalmatinske županije i udruga Prokultura. Ove godine sudjelovalo je šest osnovnih škola i pet srednjih škola, a tema je bila "Mali, veliki ljudi mog zavičaja", odnosno, ljudi koji su na mnoge načine zadužili mjesta sudionika, a relativno su nepoznati široj javnosti.

U petak 23. listopada bilo je svečano otvaranje smotre. Okupljenima se obratila ravnateljica OŠ Hvar Jelka Kovačić - Vidmar, inicijator smotre i nekadašnji ravnatelj naše škole i koordinator ovog projekta Duško Kovačić i organizatorica Nansi Ivanišević iz županijskog Ureda državne uprave. Nakon prigodnih govora učenici OŠ Vis su izveli djelić iz svoje školske predstave, učenica Nika Jurić (7.a) recitirala je svoju pjesmu "Naš teotar", a učenici 4.a razreda odigrali su ulomak predstave "Kako smo vješti kad nam stignu furešti".

U subotu 24. listopada škole su održale prezentacije. Učenici naše škole Rea Pazarac i Natko Plenković (8.b) predstavili su dva zanimljiva Hvaranina: inovatora daktiloskopije Ivana Vučetića i svestranog samoukog znanstvenika Grgura Bučića.

Posebnu pažnju privukli su zanimljivi nastupi područne škole Montovjerna (Dubrovnik) i hrvatske škole Bartola Kašića iz Pariza. Nakon predavanja, ispred Lođe su postavljeni prigodni štandovi s izlošcima i izvornim proizvodima. Učenička zadruga Faria također je imala štand gdje se moglo kušati domaće slastice, marmelade i kupiti ogrlice od tkanine.

Smotra Turistička kultura nastoji promovirati razne baštinske teme i ponovno ih uvesti u škole, kako bi učenici i sami mogli sudjelovati u strategiji stvaranja turističke destinacije i doprinijeti boljem i kvalitetnijem razvoju turizma.