« Travanj 2024 »

DABAR-MEĐUNARODNO NATJECANJE IZ INFORMATIKE I RAČUNALNOG RAZMIŠLJANJA U OŠ HVAR
Autor: Nada Jeličić, 25. 3. 2021.

U ovoj dinamičnoj školskoj godini učenici naše škole prihvatili su raznorazne izazove. Tako su se prvi put uključili u Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja-Dabar.

Republika Hrvatska je pak od 2016. godine uključena u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja, uključujući i Hrvatsku.

Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu kojom se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje, čime se učenike postupno uvodi u svijet digitalne tehnologije.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je Udruga Suradnici u učenju uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

U našoj školi natjecanje je organizirao Dabrov tim-Dabroučitelji: Karmen Mandić, Niko Karković i Zrinka Zokić, a od ukupno 91 prijavljenog učenika, sudjelovala su 74. Ove godine, na razini Republike Hrvatske interes za natjecanje pokazao je 36 491 sudionik.

Natjecanje se odvijalo u sljedećim kategorijama: MikroDabar (učenici 1. i 2. razreda), MiliDabar (učenici 3. i 4. razreda), KiloDabar (učenici 5. i 6. razreda) te MegaDabar (učenici 7. i 8. razreda). Učenici iz iste kategorije imali su iste zadatke.

Čak 12 učenika naše škole je osvojilo diplome Zlatni dabar za izvrstan uspjeh na natjecanju jer su se svojim rezultatom svrstali među 10 % najboljih na razini države.

To su:

1.b-Luna Paduan

2.a-Dana Buratović i Stela Ćurin

2.b-Mateo Lušić, Jakov Radaić i Nora Tudor

4.a-Rosana Aljinović, Ružica Hure i Enna Jurić

4.b-Nika Buratović, Filip Drača i Luka Ivančević.

Za prvo sudjelovanje, rezultati su više nego izvrsni. Čestitamo svim sudionicima, a posebno dobitnicima Zlatnog dabra. Sigurni smo kako će nam se sljedeće godine, uz postojeće, priključiti još puno novih „dabrova“.