« Ožujak 2024 »

IZVJEŠĆE JELKE KOVAČIĆ VIDMAR, KNJIŽNIČARKE OŠ HVAR, S MOBILNOSTI U FIRENZI U OKVIRU K1 PROJEKTA "EDUKACIJOM DO PROMJENA"
Autor: Nada Jeličić, 10. 3. 2020.

U studenom 2019., godine imala sam priliku sudjelovati na Erasmus +  K1 tečaju za poučavanje učitelja u Italiji u prelijepoj Firenzi koja je ujedno i glavni grad lijepe talijanske pokrajine Toscana. Tečaj poučavanja , u trajanju 5 dana , održao se  od 25. 11.  do 30. 11. 2019., godine u organizaciji agencije Europass teacher academy , a tema tečaja bila je „Photo & Video making in our classroom: Creating and adapting Visual Resources.  Sam program tečaja temeljio se na upotrebi tehnika za izradu videa i filmova, ali i na upotrebi digitalnih alata koji zajedno s napravljenim videima mogu  tvoriti zanimljive obrazovne materijale za učenike.   Na tečaju je bilo 7 polaznika od toga dvije osobe iz Poljske, 4 iz Irske i jedina ja iz Hrvatske. Na  početku smo se svi jedni drugima predstavili i svatko je rekao ponešto o zemlji i školi iz koje dolazi. Zatim nam je naš ,vrlo simpatičan i susretljiv,  učitelj Lorenzo Gaspari rekao kako će zadnji dan našeg tečaja biti „Bombolone film festival“  i da ćemo za tu priliku morati imati već gotov svoj film. Na kraju ćemo glasati i proglasiti najbolji film, a nagrada ovog festivala bit će „bombolone“ što na talijanskom znači krafna. Dobili smo zadatak da svatko od nas odabere neku temu iz Firenze i na tu temu, prikuplja materijale kamerom ili mobitelom u slobodno vrijeme. Od prikupljenog i snimljenog materijala  svatko će  izraditi svoj video. Učitelj nam je dao i niz korisnih preporuka kao što posjetiti,  gdje ići i gdje jesti u Firenzi. Između ostalog, rekao nam je da posjetimo jednu lijepu knjižnicu u blizini naše škole iz čije kantine se pruža prekrasan pogled na jednu od najslavnijih kupola na svijetu, firentinske katedrale Santa Maria del Fiore. Odmah sam znala da ću ja ,kao knjižničar, napraviti video upravo o toj knjižnici. Kada sam došla u knjižnicu Biblioteca delle Oblate posebno me razveselilo što je u tijeku bila izložba Foto kluba Zagreb koja nosi naziv „Zagreb i Zagrepčani u crno bijelom. Tako smo pet dana jutra provodili na tečaju, a popodneva u razgledavanju Firenze i snimanju kadrova potrebnih za završnicu tečaja.  Također smo imali organizirano vođenje gradom.  Uzbudljivu povijest Firenze kojom su godinama, u dramatičnim prevratima, vladali članovi čuvene Medici obitelji izvrsno nam je ispričala Anna profesorica povijesti umjetnosti i filozofije iz Europass škole. Vođenju gradom, čije središte je uvršteno na UNESCO-vu listu svjetske baštine, prisustvovali su polaznici svih tečajeva koji su se trenutno u Europass školi održavali. Uz nas bilo je tu još i Grka, Španjolaca, Portugalaca, a upoznala sam i dvije Hrvatice tete iz jednog zagrebačkog dječjeg vrtića. To je bila dobra prilika da se upoznamo i uspostavimo zanimljive kontakte. Na bombolone film festivalu prvo mjesto osvojio je video „Colors of Florence“  moje kolegice knjižničarke iz Poljske Anne Tobbiacello dok je moj video „The library with the view“ zauzeo drugo mjesto. Prvoplasirana je, kako je bilo i obećano, kao trofej osvojila krafnu koju je na kraju „bratski“ podijelila sa svim polaznicima. Nakon tečaja u subotu imali smo organiziran izlet u Monteriggione, Siennu i San Giminiano i ručak na jednom obiteljskom gospodarstvu koje se bavi proizvodnjom poznatih toskanskih vinskih sorti. Ovaj tečaj i putovanje bili  su za mene vrlo inspirativni i motivirajući. Svim kolegama koji se eventualno premišljaju oko sudjelovanja u Erasmus K1 projektu i stručnom usavršavanju na takav način,  toplo bih preporučila da se uključe. Ako vole putovati i upoznavati nova mjesta, ljude i kulture već su puno toga naučili, a još ako im tečaj bude zanimljiv i koristan, kao što je to bilo u mom slučaju, onda je iskustvo potpuno.